Długo czekaliśmy na ten dzień. Szkolne eliminacje do konkursu odbyły się w październiku. Przez kolejne miesiące reprezentanci szykowali się du finału. 24 maja od rana było wesoło, ale nie brakło też tremy, którą występujący dzielnie przełamywali. Finał Powiatowego Konkursu T jak Talent odbył się w auli Szkoły Muzycznej. Mogliśmy podziwiać zapierające dech w piersiach występy młodych artystów i doświadczyliśmy dzięki nim wiele mocnych emocji. Nikt nie zazdrościł jury naprawdę trudnej pracy i wyboru. Nasi uczniowie znaleźli się w gronie laureatów.
W kategorii klas I-V: I miejsce zajęła Paulina Matlak z kl. 4d, III miejsce zajęła Adrianna Puk z kl. 4a.
W kategorii klas VI-IIIGim.: I miejsce zajęła Julia Mazur z kl. IIIb Gim., która występowała, jako reprezentantka domu kultury.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za piękne i wzruszające chwile, życząc dalszego rozwoju i sukcesów. Każdy występ był dla nas motywacją do odkrywania i rozwijania swoich talentów, aby dzielić się nimi z innymi. Gratulujemy i dziękujemy.
Finał Powiatowego Konkursu T jak Talent
Profilaktyka raka szyjki macicy
W dniu 17. 05. 2019 dla uczennic i uczniów z rocznika 2007 odbyło się spotkanie poświęcone profilaktyce raka szyjki, prowadzone przez panią pielęgniarkę. Celem prelekcji było uświadomienie młodzieży, jak ważna jest profilaktyka, regularne kontrole u lekarza i szczepienia w trosce o swoje zdrowie. Leczenie tych chorób jest trudne i bolesne, dlatego tak ważne jest uświadamianie polskim nastolatkom, że przed rakiem można się ustrzec.
Wspólne Pasje
10 maja 2019 zamontowaliśmy wystawę w Galerii „Prowizorka” mieszczącej się w Miejskie Bibliotece Publicznej filii nr 11 (koło Kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela ).
To już XVI edycja „WSPÓLNYCH PASJI”. Możecie tam znaleźć: malarstwo, grafikę, fotografię, rękodzieło.
Autorami wystawy są: uczniowie, pracownicy i przyjaciele szkoły SP 37 w Tychach. Zapraszamy do oglądania naszej wystawy czynnej przez miesiąc.
Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
8 maja 2019 roku reprezentacja naszej szkoły w składzie Juli Ł. 4c, I Pawła K. 4c , Zuzanny C 4a oraz Patryka S. z 5e pod opieka p. Janusza Wróbla wystartowała w eliminacjach miejskich Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zawody te wygrała zarówno drużynowo jak i indywidualnie. Zdobyli mnóstwo nagród i prawo reprezentowania Tychów na zawodach rejonowych, które już za tydzień. Życzymy dalszych sukcesów.
Laureaci w konkursie "Kangur"
W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny uczniowie naszej szkoły zdobyli jeden wynik BARDZO DOBRY i 18 WYRÓŻNIEŃ. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
Konkurs fotograficzny
W środę, 8 maja w tyskiej Mediatece odbyło się podsumowanie miejskiego konkursu fotograficznego "W Tychach jest pięknie". Temat tej edycji: "Tutaj się jeździ". Przepiękne i ciekawe prace uczestników konkursu można oglądać w Mediatece. A my serdecznie gratulujemy Konradowi Puchałce z kl. 3e Gim. zajęcia III miejsca i życzymy dalszego rozwijania swoich pasji.
Szkolny konkurs plastyczny
Przedstawiamy wyniki szkolnego konkursu plastycznego na plakat promujący czytelnictwo i szkolną bibliotekę:
I miejsce: Hanna Gardias, kl. 4b, Mateusz Kamiński, kl. 2a, Hanna Hyska, kl. 1a,
II miejsce: Julia Adamiec, kl. 4b i Lena Adamiec, kl. 3b, Agata Czarczyńska, kl. 2c,
III miejsce: Anna Humińska, kl. 7a, Julia Jakubik, kl. 5b,
Wyróżnienie: Filip Hyski, kl. 4e, Karolina Więckowska, kl. 4c, Zuzanna Sosnowska, kl. 1a, wiktoria Lech, kl. 2e.
Serdecznie gratulujemy laureatom. Ich prac szukajcie od przyszłego roku szkolnego na korytarzach.
"Świąteczny gest miłości"
We wtorek 30 kwietnia przekazaliśmy Hospicjum św. Kaliksta I w Tychach dary zebrane w ramach akcji "Świąteczny gest miłości". Serdecznie dziękujemy za, jak zawsze, chętny i liczny udział w akcji wszystkim: rodzicom, uczniom i pracownikom szkoły. To dary bardzo potrzebne w opiece nad chorymi, ale jeszcze cenniejsze jest okazane serce. Dziękujemy.
I miejsce zespołu teatralnego „Bez sceny” w XXI Mysłowickim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej
We wtorek 2 kwietnia zespół teatralny „Bez sceny” wziął udział – już po raz czwarty- w Mysłowickim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. To szczęśliwe dla nas miejsce- trzy lata temu otrzymaliśmy tam Grand Prix festiwalu, dwa razy zajęliśmy I miejsce i dziś okazało się, że nasz spektakl zdobył uznanie jury, które w kategorii: zespoły teatralne przyznało nam I miejsce!
Impreza organizowana była przez Młodzieżowy Dom Kultury w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Mysłowicach w dniach 2, 3, 4 kwietnia 2019 roku. Uczestniczyło w niej 71 zespołów w kategoriach:
- teatralna - 11 zespołów
- taneczna - 25 zespołów
- muzyczna (wokalno-instrumentalne ) - 35 zespołów.Nasz spektakl „Bajka meksykańska o miłości i szaleństwie” to efekt zespołowej pracy: Gosi Andzel, Julii Mazur, Karoliny Plewni, Mai Targosz, Kornelii Górnik, Gabrysi Burmer, Dawida Borysa, Amelki Stawarskiej i Amelki Rebejko, Szymona Flisa i Adama Sadeckiego.
Nad obsługą techniczną czuwał Michał Maćkowiak.
Opiekun zespołu- p. Krystyna Rasińska -dziękuje swojemu zespołowi i gratuluje wygranej.
Powiatowy Konkurs wiedzy o Dramacie i Tetrze
Za nami kolejna edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Dramacie i Teatrze…
Tegorocznym „motywem przewodnim” była „Moralność pani Dulskiej” i Gabriela Zapolska.
Konkurs składał się z kilku etapów: uczestnicy konkursu pisali m. in. test sprawdzający wiedzę o teatrze, znajomość biografii Gabrieli Zapolskiej i jej twórczości, odpowiadali na pytania: „kto i w jakich okolicznościach to powiedział”, musieli znać spektakl teatralny w reżyserii M. Wrony a także wykazać się kreatywnością w tworzeniu i zaprezentowaniu scenek teatralnych.
Ta część konkursu zawsze wzbudza duże emocje… Jak pokazały poprzednie odsłony konkursowe uczniowie różnie radzili sobie z tą konkurencją… Tym razem zadania aktorskie były najmocniejsza stroną konkursu… Konkurencja ta odkryła nowe twarze naszych uczestników… Ileż ekspresji, umiejętności aktorskich, pomysłów, oryginalności… Było i śmiesznie, i poważnie…ale przede wszystkich twórczo! Gratulacje dla wszystkich przedstawionych pomysłów!
W czasie obrad jury uczestnicy konkursu wysłuchali wspaniałego mini recitalu Mai Lauer i Mai Targosz oraz obejrzeli taniec Gabrysi Burmer.
Zmagania konkursowe prowadzili Gosia Andzel i Dawid Borys.
Gratulacje dla zwycięskiej drużyny: Karoliny Plewni, Julii Mazur, Korneli Górnik z kl. 3b.
Za przygotowanie konkursu były odpowiedzialne panie: Marlena Rudnicka, Krystyna Rasińska i Agnieszka Stasica.
Do zobaczenia za rok.
Informacje na temat organizacji pracy szkoły od 08.04.2019r.
Międzynarodowy konkurs plastyczny
8 marca w Teatrze Małym w Tychach odbyło się podsumowanie międzynarodowego konkursu plastycznego: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Dwie klasy z naszej szkoły 8c i 7a ze swoimi wychowawczyniami panią Krystyną Rutkowską i Joanna Uznańską-Basoń wzięły udział w tym podsumowaniu. Z ogromna powagą wysłuchaliśmy wspomnień gościa honorowego- pana Bogdana Bartnikowskiego – byłego więźnia obozu w Auschwitz. Niezwykle wzruszające słowa człowieka, który jako dziecko przeszedł piekło Oświęcimia, wywarły na nas ogromne wrażenie. Pan Bartnikowski opowiadał o dniu, który w tym piekle był jednym z najpiękniejszych dni w jego życiu. Był to dzień, kiedy udało mu się na chwilę spotkać z matką. Obejrzeliśmy niezwykle wzruszającą etiudę sceniczną, a potem zwiedziliśmy wystawę prac konkursowych. Była to dla nas niezwykła lekcja!
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, z tej to okazji uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w geście solidarności z osobami z autyzmem oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu ubrali się dzisiaj na niebiesko, a lekcje wychowawcze w tym tygodniu będą poruszały tematykę związaną z funkcjonowaniem osób z autyzmem. Autyści są wokół nas, często nawet o tym nie wiemy, to nasi koledzy, którzy czasem liczą na wsparcie i wyrozumiałość, starają się dostosować, pokonują więcej przeszkód niż inni, pragną być rozumiani. Starajmy się być życzliwi, pomocni, przyjaźni. W szkole i poza szkołą. Nauczyciele wspomagający: Magdalena Dyba i Urszula Michta.
Projekt czytelniczy w kl. 4a
Klasa 4a to wspaniali czytelnicy. Jedną z ich ulubionych form spędzania wolnego czasu jest czytanie książek – nie tylko lektur szkolnych. Na lekcjach języka polskiego dzielili się swoimi wrażeniami z przeczytanych pozycji oraz zachęcali innych do sięgania po literaturę dla dzieci i młodzieży. W ramach projektu czytelniczego przedstawili na plakatach swoich ulubionych bohaterów, ciekawe tytuły książek. Celem tych zajęć było rozbudzenie ciekawości uczniów, nawiązanie relacji podczas pracy w grupach oraz doskonalenie czytania ze zrozumieniem. Uczniowie podeszli do zadania z zapałem i entuzjazmem. Oby tak dalej…
Biologia w Pałacu Młodzieży
27 marca klas 3 a gimnazjum pod opieką pań: U. Michty i M. Gawlik wzięła udział w warsztatach w pracowni biologii katowickiego Pałacu Młodzieży. Zajęcia poświęcone były eksperymentom biologicznym – temat ważny przed egzaminem gimnazjalnym w części przyrodniczej. Uczniowie przypomnieli sobie ważne elementy każdego doświadczenia: postawienie problemu badawczego oraz hipotezy, przebieg doświadczenia i ustanowienie prób: doświadczalnej i kontrolnej, analiza wyników i opracowanie wniosków.
Uczniowie w grupach przeprowadzili następujące doświadczenia:
- Czy cząsteczki wszystkich związków chemicznych przemieszczają się przez błony komórkowe?,
- Czy różne owoce zawierają glukozę w takich samych ilościach?,
- Czy świeży i przegotowany sok z pomarańczy zawierają tyle samo witaminy C?
Wszystkie wnioski zapisywali w przygotowanych kartach pracy.
Był to już ostatni wyjazd do Pałacu Młodzieży w czasie trzyletniej nauki w szkole. Mamy nadzieję, że warsztaty pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik punktowy na egzaminie.
Projekt "PoczytajMy" w Przedszkolu nr 10
W środę 27 kwietnia odwiedziłyśmy Przedszkole nr 10 w ramach projektu CEO "PoczytajMy". Dagmara i Kinga czytały dzieciom o przygodach kota Cukierka, co wszystkim sprawiało wiele radości i było pretekstem do rozmów o domowych zwierzakach oraz opiece nad nimi. Wspólnie czytaliśmy też i przedstawialiśmy wiersz Juliana Tuwima "Rzepka". Dzieci ćwiczyły pamięć powtarzając prawie cały wiersz i były w tym bardzo dobre. Wiosenne kolorowanki i podziękowania zwieńczyły zajęcia czytelnicze.
Najlepsi z najlepszych
Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Katowicach gościła w piątek 29 marca 2019 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z województwa śląskiego, którzy tu zostali zaproszeni na uroczystą Galę Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Organizatorem Konkursów jest Śląski Kurator Oświaty. Uczniowie- laureaci, to Ci spośród uczestników kolejnych etapów, którzy wykazali się nie tylko ogromną wiedzą, umiejętnościami, ale także odpornością na stres. Konkursy były niezwykle trudne, aby uzyskać tytuł Laureata należało zdobyć 90% procent z możliwych punktów. Udało się to uczniom naszej szkoły! Czworo naszych uczniów zdobyło tytuł Laureata, należy dodać, jako jedyna z tyskich szkół możemy szczycić się tyloma osiągnięciami. Nasi laureaci to: Aleksandra Jarosz (z klasy 3b gimnazjum) –laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii, Daniel Świerczyński (z 3b gimnazjum) i Patryk Piątkowski (3e gimnazjum) Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii, Luiza Szczotka (8a ) laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Do konkursów uczniowie zostali przygotowani przez panie Mirosławę Gawlik, Małogorzatę Sułecką – Czyż i Joannę Uznańską- Basoń.
Podczas Gali Śląski Wicekurator Oświaty pan Dariusz Domański pogratulował uczniom, ich rodzicom, nauczycielom prowadzącym oraz dyrektorom szkół, z których wywodzą się laureaci. Nazwał ich „Najlepszymi z najlepszych”. My również przyłączamy się do tych gratulacji. Jesteśmy z Was dumni.
Test predyspozycji językowych
Test predyspozycji językowych dla kandydatów do klas dwujęzycznych odbędzie się 01. 04. 2019r. (poniedziałek) o godz. 14:30 w auli szkolnej.
Dzień Bezpiecznego Internetu
W czwartek 28 lutego w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku hasłem przewodnim było „Działajmy razem”, więc zaangażowałyśmy całą społeczność szkolną. Pracownicy obsługi odpowiedzialni byli za rozwieszenie plakatów (szczególne podziękowania dla pana Stefana), nauczyciele za przeprowadzenie lekcji, spotkań i happeningu.
Zaczęliśmy od umieszczenia logo DBI na WWW i FB szkoły. Pod koniec stycznia klasy 5,6,7 wylosowały jedno zagadnienie (dotyczące FOMO – odrzucenie, radzenie sobie z cyberprzemocą, pomoc ofiarom cyberprzemocy, pięć kroków do cyberprzemocy) i do środy 6.02. wykonali plakat, gazetkę szkolną, wywiad ze społecznością lokalną. Po feriach zaczęliśmy działania. W czwartek na 3-ej godzinie lekcyjnej klasa 3c gimnazjum miała spotkanie z policjantem, który przeprowadził warsztaty o odpowiedzialności prawnej, cyberprzemocy, sekstingu. Następnie na przerwach i pozostałych lekcjach zorganizowałyśmy „Piknik edukacyjny – Internet bez hejtu”. Na 3 i 4 godzinie lekcyjnej klasy piąte, szóste i siódme oglądały filmik "Dodaj przyjaciela". Nauczyciel zwracał uwagę na hejt i jego konsekwencje, na to że możemy stracić możliwość poznania i zaprzyjaźnienia się z kimś naprawdę wartościowym. Nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy z drugą osobą wspólnych zainteresowań, nie oznacza to, że taka znajomość nie będzie ciekawa. Hasło Zamiast hejtować – zyskaj przyjaciela było poparte teledyskiem "Przytul hejtera" . Na dwóch dużych przerwach uczniowie klas młodszych szukali zagadek ukrytymi po kodami QR – były to 4 misje do zrealizowania. Rozwiązywali i wszystkie rozwiązania wrzucali do skrzyni (na specjalnie przygotowanych kartach z imieniem i nazwiskiem oraz klasą). Pierwsi uczestnicy otrzymywali pączka, ponieważ tego dnia był Tłusty Czwartek. Natomiast uczniowie klas starszych mogli wziąć udział w konkursie z wykorzystaniem kahoota (pytania związane z bezpieczeństwem w sieci). Na stoisku DBI uczniowie mogli ułożyć z rozsypanki wyrazowej zasady antyhejtowe i otrzymać nalepkę DBI. Zaangażowanie uczniów było wspaniałe.Uczniowie najmłodszych klas na lekcjach informatyki grali w gry i oglądali filmiki ze strony saferinternet a na godzinach wychowawczych realizowali scenariusz „Misja bezpieczny Internet”.
Jak co roku w obchody zaangażowała się pani Agnieszka Stasica i na lekcjach języka polskiego nawiązywała do bezpiecznego korzystania z sieci i nowoczesnej technologii.
Serdecznie dziękujmy wszystkim zaangażowanym uczniom – już niedługo ogłoszenie zwycięzców w konkursach oraz zaangażowanym nauczycielom, pracownikom obsługi i Rodzicom, którzy włączyli się w tę międzynarodową akcję.
Organizatorki: Joanna Maturska, Ewa Jabłońska, Małgorzata Nieskurska
Konkurs w Kahoot: Dorota Baron, Bożena Durkalec
Zajęcia komputerowe dla uczniów i seniorów
Zakończyliśmy koleją edycję realizowanej w naszej szkole we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Tychach innowacji pedagogicznej "Ja Ci pokażę! Zajęcia komputerowe dla uczniów i seniorów". Uczniowie spisali się na medal w roli nauczycieli. Seniorzy uczyli się podstaw obsługi komputera i wybranych programów komputerów oraz korzystania z telefonów komórkowych i przydatnych w życiu codziennym aplikacji. Ale najcenniejsze były spotkania, rozmowy międzypokoleniowe, które stały się inspiracją do przemyśleń i zmiany postępowania. Wnioski, jakie młodzi ludzie wyciągnęli słuchając opowieści seniorów mogą być przesłaniem dla ich kolegów i koleżanek:
"Na zajęciach poznałyśmy m.in. Pana Maćka, który opowiedział nam o swoich przeżyciach. Dowiedziałyśmy się, że wraz ze swoją żoną podróżuje po całej Polsce, korzystając wyłącznie z autostopu. Oprócz tego, jest wykładowcą turystyki na UTW, co jest adekwatne do jego zainteresowań. Opowiadał nam wiele o swoich przygodach. Zdziwiło i zachwyciło nas to, jak wiele osiąga mimo wieku.
Skłoniło nas to do przemyśleń, którymi chciałyśmy się z Wami podzielić:
Wiek nie jest przeszkodą w realizowaniu swoich marzeń i pasji. Zdałyśmy sobie sprawę, że Pan Maciek i jego żona mają ciekawsze życie niż większość w pełni sprawnych młodych ludzi. Trzeba wstać od komputera i podnieść głowę znad smartfona, żyć tak, aby kiedyś mieć co wspominać, do czego wracać. Trzeba więcej wychodzić do ludzi, rozmawiać z nimi, rozwijać swoje pasje, poznawać świat realny, a nie wirtualny.
Pan Maciek, jego żona i wiele innych osób, które miały nam o czym opowiadać i robiły to z wielką radością, powinny być inspiracją zarówno dla młodego, jak i starszego pokolenia. Ich życie jest ciekawe, pełne przygód i pasji, a Twoje?".
Archiwum Aktualności